דאנק

ספיישל דאנק: מחווה לאנשי הסטטיסטיקה

statsאתר דאנק לדורותיו משתמש בנתונים הסטטיסטיים המופיעים באתר מנהלת הליגה. תהליך הפקתם של הנתונים הסטטיסטים המופיעים באתר הם פרי עבודה סיזיפית של אנשים, שנעשית מתוך אהבה גדולה לענף. כמחווה לאותם אנשים שתרמו רבות במשך השנים למערך הסטטיסטיקה של ליגת העל בכדורסל , בחרנו להצדיע להם ולהציג את פועלם בכתבת ספיישל מיוחדת: האיש הממונה על הפקת הנתונים הסטטיסטיים, שלומי פרי סמנכ"ל תקשורת של מנהלת הליגה, ומשפחות ישראל פז ז"ל ואלישע שוחט ז"ל, שתרמו מארכיונם הפרטי.

נתוני קלעי כל הזמנים נאספו בעזרת מחברותיו ההיסטוריות של ישראל פז ז"ל ובאדיבות איגוד הכדורסל. פז, הבין כבר בשנת 1954, אז החלו משחקי ליגת הכדורסל בארץ, את חשיבות הסטטיסטיקה ואסף בשקדנות, מדי שבוע את קולעי הנקודות. לאחרונה הושלם איסוף נתוני מאמני כל הזמנים, בעזרת ארכיון הכדורסל של אלישע שוחט ז"ל, ובאדיבות משפחתו, בשילוב קטעי עיתונות ישנים ושיחות עם ותיקי הכדורסל משנות ה-50 כמו עמוס לין, אדם גורן ויצחק גודס.

ישראל פז ז"ל שנפטר ב-2002 היה מוותיקי ובכירי עיתונאי הספורט בישראל. פז היה ממייסדי תא עיתונאי הספורט בארץ, עורך הספורט של העיתון "על המשמר" , היה ממייסדי העיתון "חדשות הספורט", וערך את העיתונים "קול הספורט" (עוד לפני מלחמת השחרור) ו"ספורט לעם". כמו כן, עסק בסיקור תחום הכדורסל .ברשות השידור. בכל מהלך שנות כתיבתו וסיקור משחקי הכדורסל שם דגש על תיעוד סטטיסטי של המשחקים והיה חלוץ בתחום.
פז, היסטוריון ספורט, חיבר מספר ספרים על תולדות הספורט והכדורסל בישראל, בהם "מי ומי בספורט", "הכדורסל בישראל 1948-1968", "אלבום ה-50 של ההתאחדות לכדורגל", ו"כדורסל 1982" (יחד עם שמואל יעקבסון). כמו כן הוציא בשנות השבעים עד התשעים של המאה הקודמת, מדי שנה, ידען ספורט, שסקר את פעילות הספורט הישראלי בארץ
ובעולם, וכן את האירועים החשובים בספורט העולמי, כמו אולימפיאדה, מונדיאל וכו'.

אלישע שוחט ז"ל, נפטר לפני כשנה בגיל 60, ידען והיסטוריון ספורט, אשר עסק בתיעוד, כתיבה ושימור היסטוריית הספורט בישראל על מגוון ענפיו. בשנים האחרונות עסק בכתיבת ספר על תולדות הכדורסל הישראלי, פרויקט מדהים שנקטע עקב מותו, בטרם עת, ובמשפחתו פועלים להשלמתו ולהוצאתו לאור, בגרסה מקוונת.

שלומי פרי , סמנכ"ל תקשורת ודובר מנהלת הליגה, שימש מ-1993 ועד 2008 כאיש הסטטיסטיקה של ערוץ הספורט, הקים את אתר "ספסל" ושימש כעורכו הראשי החל מ-1997 ועד 2008 . שלומי אסף במשך זמן רב את נתוני המאמנים מעונת 80/79 ועד היום, בעזרת נבירה בעיתונים ישנים.  אך הוא התקשה מאוד למצוא את הזמן ואת הנתונים כדי להשלים את המאמנים בשנים שלפני כן.  "התרגשתי מאוד לקבל ממשפחת שוחט את הארכיון של אלישע ז"ל ושם מצאתי מחברות וקלסרים עם אלפי קטעי עיתונות, ונתונים מדהימים שאלישע ליקט במשך השנים. אמנם גם לאלישע היו חסרים כמה נתונים ובעזרת שיחות עם שחקנים ותיקים הצלחתי להשלים את הנתונים בחודשים האחרונים. בארכיון של אלישע יש אוצרות רבים, כמו למשל קלעי כל המשחקים אי פעם בליגה ובאירופה ואני מקווה שאמצא את הזמן והאנרגיות למחשב את הכל בעתיד. "

ונסיים במספר עובדות סטטיסטיות מעניינות:

  • את טבלת קלעי כל הזמנים מוביל דורון ג'מצי, אחריו מיקי ברקוביץ ועופר אשד. משלימים את החמישייה הפותחת: בועז ינאי ואור גורן.
  • השחקן הפעיל היחיד ברשימת חמישים הקלעים המובילים הוא מאיר טפירו שמדורג 14.
  • חיים בוכבינדר (מכבי חיפה) וסטיב קפלן (הפועל ר"ג) הם היחידים מעשרים הקלעים המובילים ששיחקו רק בקבוצה אחת.
  • יהושע רוזין הוא בעל מספר המשחקים הרב ביותר כמאמן ראשי עם 662 משחקים. רוזין אפילו אימן בשתי עונות את מכבי ת"א ומכבי דרום ת"א במקביל (לא ברור מה עשה כאשר נפגשו זו מול זו). אחריו: אפי בירנבוים – 613, פיני גרשון – 549 , צביקה שרף – 453, שמואל יעקבסון – 369.
  • המאמן בעל אחוזי ההצלחה הטובים ביותר הוא רלף קליין עם 81.6% אחריו באופן מפתיע צבי לובצקי שאימן את הפועל ר"ג במשך 3 עונות והגיע ל-78.57%, יהושע רוזין, דיויד בלאט ושמעון שלח משלימים את החמישייה הפותחת.
  • 39 מאמנים מחזיקים במאזן חיובי של ניצחונות מול הפסדים ו-42 מאמנים במאזן שלילי. דני פרנקו שמאמן את הפועל ירושלים עומד על מאזן של 108-105, כלומר עוד 4 ניצחונות ומאזנו יהיה חיובי. מצבו של נדב זילברשטיין נזיל והוא מחזיק במאזן 26-27, עוד שני הפסדים ומאזנו יהיה שלילי.
  • כל חמשת המאמנים הראשונים ברשימת אחוזי ההצלחה היו שחקנים בעברם.
  • שמות מאמנים שמופיעים ברשימה ולא היו בתודעה: ברוך שליין, הראשון שהביא תואר אליפות להפועל תל אביב ואימן גם בהפועל חולון (מדורג 9 באחוזי הצלחה), יצחק אלדובי (מדורג 12 באחוזי הצלחה) אימן במכבי דרום ומכבי ר"ג, נח רם (מדורג 16 באחוזי הצלחה) אימן בהפועל גבת והפועל חיפה.