דאנק

מסכמים מחזור 12 ו-13

מאת: אילון סלוס

הרצליה מנצחת בזכות ההגנה (צילום: ברני ארדוב / מנהלת הליגה)

שני מחזורים שהתערבבו להם יחדיו ובמרכזם ניצחון של מכבי ת"א בסופר קלאסיקו והפסד שלה מול הרצליה וגם גליל עליון המרענן הרשמי של הליגה.

צהוב חוזר וצהוב חיוור

בסופר קלאסיקו, מכבי ת"א מנצחת את ירושלים בעיקר בזכות העומק והספסל שתורם 37% מהנקודות ו-31% מהמדד המשוקלל, לעומת 22% מהנקודות שתרם הספסל של ירושלים ורק 8% מהמדד המשוקלל. גם הישראלים של מכבי ת"א היו אלה שהביאו את רוח הניצחון ותרמו מבחינת נקודות ומדד יותר מהזרים לעומת 28% מהנקודות ורק 10% מהמדד המשוקלל שהיו התרומה של הישראלים של ירושלים. גורם מכריע נוסף היו אחוזי הקליעה של הצהובים מטווח ה-2 (64%) היה לעומת 48% בלבד של ירושלים. אבל מעבר לסטטיסטיקה, בירושלים לא היה מי שהגיע במאני טיים לעומת וויליאמס אחד גדול, ומעניין מי היה קורה אם שוב הצהובים היו הולכים על ווילבקין…

מול הרצליה ראינו מכבי ת"א אחרת. המשחק הפגיש בין שתיים מקבוצות ההתקפה הכי טובות בליגה העונה: מכבי ת"א מדורגת ראשונה בקליעה (86.3) ובאחוזים לשתיים (57.2%), בני הרצליה שלישית בקליעה (83.6) ושנייה באחוזים לשתיים (56.8%). בנוסף, הן שתי היחידות בליגה עם מדד תלת-ספרתי בממוצע: הצהובים עם 103.7 למשחק והכחולים-לבנים עם 101.6. בפועל חזינו בתצוגה התקפית חלשה לצד הגנה חזקה שלא מאפיינת את הרצליה העונה. שתי הקבוצות קלעו יחד 130 נקודות לעומת ממוצע של 170 בעונה (!) , שתיהן קלעו פחות ב-50% ל-2, ומדד משוקלל ביחד של 140 לעומת 205 ממוצע עונתי

אילת ישראלי

הפועל אילת מובילה את הליגה, במדד המשוקלל של תרומת השחקנים הישראלים. הטריו: שוכמן, הובר ובן משה ביחד עם רוינה המשתפר נותנים את העונה הטובה בקריירה שלהם וממשיכים להוביל אותה לניצחונות. אילת רושמת ניצחון מרשים על הפועל חולון ב-25 הפרש כשכל אחד מהם קולע בדאבל-פיגרס כשרוינה מסיים עם 9 כך שהישראלים קלעו כ-60% מהנקודות.

המרעננת הרשמית של הליגה

מה שהיתה גלבוע/גליל כל השנים האחרונות כנראה נעלם עם שובה של גליל עליון לליגה שלקחה לה את תואר חביבת הקהל והמרעננת הרשמית של הליגה. הצפוניים במקום ה-5 בליגה עם מספק נקודות זהה לשלישית ונמצאים המומנטום מצויין. ונעים לראות איך היא לוקחת על עצמה גם טיפוח הישראלים כשהם קולעים כ-2/3 מהנקודות בניצחון על ב"ש. נמרוד לוי מוביל את הקבוצה בעונה הטובה בקריירה שלו ביחד עם עומר טל המפתיע, איתי מושקוביץ וגבי צ'אצ'אשוילי שמממש את התקוות שתלו בו.