דאנק

פיינלפור 2020. 4 אלופות על אליפות אחת.

מאת: אילון סלוס

פיינלפור 2020. 4 אלופות על אליפות אחת.

הפועל ירושלים – מכבי ראשל"צ או אדום רגוע מול כתום מתלהב

לחצי גמר פלייאוף הראשון יעלו ויבואו הפועל ירושלים ומכבי ראשל"צ, שנפגשו העונה 4 פעמים ובכולם ידם של האדומים הייתה על העליונה. הפעם המפגש הוא על הזכות להופיע בגמר הפלייאוף ולהגיע לשם אפילו כפייבוריטים.

הפועל ירושלים הפייבוריטית במשחק מגיעה למפגש כשהיא מוכנה ודרוכה ולמעט מכבי ת"א לא נתקלה בקשיים במשחקיה בכל תקופת טרום הקורונה. חלוקת הדקות המאוזנת בין 9 שחקנים מוכיחה את עצמה ותאפשר לאדומים ללחוץ ולרוץ כל המשחק. נמרוד לוי וסולימאן בריימו מגיעים בכושר טוב כשפארגו, בלאט וטימור מהספסל מנהלים היטב את המשחק. פלדין יעיל ויציב, הולנד וטרי משלימים במקומות הנכונים, זלמנסון אף הוא בכושר טוב ועובד היטב מתחת לסלים.

מכבי ראשל"צ שהצליחה לנצח את מכבי ת"א פעמיים, נתקלה בקשיים דווקא מול הפועל ירושלים. רביעיית הזרים האיכותית שלה עושה את העבודה היטב: האריסון, מונרו, המליטון, והנקינס הם המוציאים בעיקריים לפועל של הקבוצה ואולי בכך גם חסרונה. הישראלים: בלייזר, טישמן, אריאל ודברת קצת מנגנים כינור שני וכדי שראשל"צ ינצחו הם צריכים לעשות קפיצת מדרגה ובהחלט כל אחד מהם יכול וצריך להיות איש המפתח, לאור התפוקה הקבועה והיעילה של הזרים ובעיקר להציג את ההתלהבות של הקבוצה. חבל לראות איך בראשון הורידו את דברת לספסל במשחקי הפלייאוף, בניגוד להפועל ומכבי ת"א שנתנו לצעירים בני ה-18 מדר ואבדיה את המפתחות והרוויחו בגדול.

לשתי הקבוצות היסטוריית מפגשים ברגע ההכרעה, במשחק הגמר 2016 ניצחה מכבי ראשל"צ את הפועל ישרולים 77-83 במשחק הגמר וזכתה באליפות הראשונה בתולדותיה. דריל מונרו היה שחקן העונה והוא יעלה על הפרקט גם למשחק חצי גמר הפיינלפור כשריד אחרון לקבוצה.. בחצי הגמר בעונה לאחר מכן ב-2017, ניצחה ירושלים את האלופה היוצאת מכבי ראשון לציון 93–76 והעפילה לגמר. בגמר ניצחה הפועל ירושלים 83–76 את מכבי חיפה וזכתה באליפות השנייה שלה

 

גלבוע/גליל – מכבי ת"א או הפריפרייה באדום מול המרכז בצהוב

שתי קבוצות בעלות אופי שונה ויריבות היסטורית יפגשו לחצי גמר הפלייאוף השני. המשחק הראשון העונה הסתיים בניצחון של מכבי ת"א אחרי הארכה והשני בניצחון חד צדדי של מכבי ת"א.

גלבוע/גליל מגיעה בכושר שיא למשחק עם שלושה זרים איכותיים ויפתח זיו אחד ענק (שחקן העונה של דאנק) מנגד מכבי ת"א מגיעה מוכה וחבולה אבל עם אבדיה ודורסי שמצליחים לסחוב את מכבי ת"א על הגב, שניהם היו טובים בשני המפגשים מול גלבוע/גליל, ואיתם וילבקין שחוזר רעב ועצבני…

ההיסטוריה לוקחת אותנו עשור אחורה שגמר 2010 גלבוע/גליל מעפילה לגמר מול מכבי ת"א וזוכה באליפות, אחרי ניצחון 77-90 , כשליאור ליובין משמש כעוזרו של קטש, בעונה לאחר מכן ליובין על הקווים הוביל את גלבוע/גליל לגמר נוסף אבל הפעם מכבי ת"א מביסה אותה 64-91.

היתרונות של גלבוע/גליל הם בראש ובראשונה בתשוקה, ברצון ובאנרגיות שלפעמים מספיקות לגנוב ניצחון מול מכבי ת"א בערב נתון (ע"ע הפועל ת"א ומכבי ראשל"צ). יתרון נוסף בצבע, כשהאדומים צריכים להתיש את האנטר עם בעיות גב וכמעט לבדו באיזור הצבע. בסדרה מול חולון ליובין חתך ברוטציה מה שעשוי להיות בעוכריו מבחינת חלוקת הדקות והביטחון של שחקנים שלא קיבלו קרדיט. וכפי שהדגשנו ברבע גמר גם כאן הרבה תלוי ביפתח זיו שנותן עונת שיא בקריירה והוא הברומטר של גלבוע/גליל.

למרות כל החסרונות בסגל השחקנים, עדיין למכבי ת"א יש יתרון בסגל רחב והרבה אפשרויות תמרון. אבדיה , ווילבקין ודורסי מציגים קו אחורי קטלני שלגלבוע/גליל יהיה קושי גדול לעמוד מולו. גם הניסיון, רוח מכבי ת"א והעובדה שהם רגילים ללוח זמנים צפוף יתן להם יתרון. איש המפתח של מכבי ת"א הוא דווקא ג'ייק כהן שהתעלה על עצמו בשני המפגשים מול גלבוע/גליל ובעמדה שלו מסתמן יתרון לגלבוע/גליל.