דאנק

פיינלפור 2019 הפועל "בנק יהב" ירושלים – מכבי ראשון לציון

כמה נגמר המפגש בין מחזיקת גביע המדינה למחזיקת גביע ווינר? מי המפתחות לניצחון ? לאן נעלם איתי שגב ? ומה יקרה אם ראשון לציון ינצחו באחוזים ל-2?

קטש, דרוקר, גודס וספרופולוס עם הצלחת (צילום: עודד קרני / מנהלת הליגה)

מאת: רון סלוס

זהירות ספוילר

פתיחת המשחק היתה שקולה שמתנהל לו קרב חפירות בין מונרו, סימפסון ושגב מצד אחד מול אמארה, אוואנס ותומאס מהעבר השני. ברבע השני ירושלים פותחת פער קטן בזכות ג'יימס פלדין. ברבע השלישי ירושלים מגדילה את הפער כשלונג נכנס לעניינים מהעבר השני ובכמה מהלכים משוגעים מצמצם את הפער אבל הרבע הרביעי היה כולו ירושלים שרצים כל הדרך לניצחון בפער דו ספרתי 82-94.

המפתחות לניצחון

המפתח לניצחון של ירושלים הוא דווקא מי שלא יעלה רגע אחד למגרש (אלא אם האנשים בשחור ירגיזו אותו) עודד קטש. קטש מומחה לענייני "מאני טיים" אמור להביא את הירושלמים לשני ערבי שיא בדרך לצלחת. הוא עשה זאת היטב בגביע המדינה השנה ופחות טוב במסע האירופי. לירושלים יש סגל ואופציות בלתי נגמרות החל מהקו האחורי הקטלני וכלה בגבוהים הדומיננטיים, ולכן טקש יצטרך למצוא את הנוסחה לניצחון בכל ערב.

מכבי ראשון לציון מגיע רעבה ובשיאה לחצי גמר הפיינלפור. דריל מונרו היציב יביא את המספרים הנדרשים ובקו האחורי לונג והמליטון אמורים לנהל את המשחק ולהביא את המיטב שלהם. ולכן באופן מפתיע ראשון לציון תרצה לקבל בחזרה את מי שנמחק מהרוטציה, איתי שגב. מול הקו הקדמי המעובה של ירושלים, מונרו לבדו לא יוכל לעמוד מנגד. שגב קטף בשני המשחקים 10 ריבאונדים ועבד יפה מול גבוהי ירושלים.

מספרים חזקים

  • שתי הקבוצות היו אחראיות ל-3 אליפויות רצופות בשנים 2015-2017: הפועל ירושלים עם 2 אליפויות (2015, 2017) ואילו מכבי ראשון לציון עם אליפות אחת (2016). שתי הקבוצות גם אוחזות בשני התארים האחרונים שחולקו: מחזיקת גביע ווינר סל מכבי ראשל"צ ומחזיקת גביע המדינה הפועל ירושלים.
  • משחק הפיינל פור הראשון אי פעם בישראל לפני 13 שנה, הפגיש בין שתי הקבוצות האלו כשגיא גודס אז והיום אימן את מכבי ראשל"צ. המשחק הסתיים בדרמה גדולה: 65-66 להפועל ירושלים, השבוע לפני 13 שנה.
  • הברומטר לניצחון של ירושלים הוא ג'יימס פלדין. בניצחונות הוא קלע 19 נק', 6.5 ריב' ומדד ממוצע 27, בהפסד הוא קלע 8 באחוזים איומים 0/8 ל-3, ומדד שלילי 3-.
  • הברומטר לניצחון של ראשון לציון הוא ההגנה ובעיקר האחוזים ל-2 של ירושלים. בניצחונות ירושלים קלעו 65% ל-2 (לעומת 44% של ראשל"צ), ובהפסדים הם קלעו רק 44% (לעומת 48% של ראשל"צ)
  • ראשון לציון עברה רק פעם אחת את שלב חצי הגמר בפיינפור, לפני שלוש שנים, כאשר גברה על מכבי ת"א ולאחר מכן על הפועל ירושלים בדרך לאליפות היסטורית. השחקן היחיד שהיה בסגל גם אז וגם היום הוא דריל מונרו, שנבחר ל-MVP.