דאנק

גמר אליפות המדינה 2019 – ושוב אתכם, מכבי מול ראשון בנוק אאוט נוסף

מאת: רון סלוס

עונת 2018/19 שהחלה בתרועת חצוצרות מוזהבות, על גלי זכיית העתודה באליפות אירופה, תסתיים מחר בערב, בגמר חצי לא צפוי, בין מכבי ת"א, שלראשונה מזה 3 שנים, רושמת הופעה שנייה ברצף בגמר, ומזה 6 שנים לא זכתה באליפות שנייה ברציפות לבין הסיירת הכתומה של פרי, ששוב הצליח בדרכו המיוחדת, להביא את עיר היין למעמד שיא נוסף של הכדורסל הישראלי.

איך הגיעו עד הלום

ראשון לציון

הכתומים מסיימים עונה חלומית, שהחלה בזכייה מבטיחה בגביע ווינר, פורמט כחול לבן, נסיקה למטה, החלפת מאמנים כמיטב המסורת, הופעה בגמר גביע המדינה, וכעת העפלה לגמר אליפות הליגה.

המאסטרו פרי, שוב רקח תבשיל שהוכיח את עצמו במבחן התוצאה, באפריל סמוך לסיום העונה הסדירה, הוא הנחית נשק שובר שוויון, בדמות אחד מעמודי התווך של אליפות 2016, מונרו, ובפלייאוף, קיבל את תגלית, או הזינוק של העונה, נמרוד טישמן.

נהנה מעט ממכת הפציעות שפקדה את חולוניה, והכל התכוונן נכון להתפוצצות מול ירושלים בחצי הגמר.

גם הפעם באים הכתומים כאנדרדוג כפי שהם אוהבים, וכאשר בארונם כבר שוכנת צלחת אחת, הכול אפשרי.

מכבי ת"א

גם אצל הצהובים לא חרגו מהמסורת של השנים האחרונות, ובנובמבר התרחש הטקס המסורתי של חילופי המאמנים, הג'וקר היווני החליף את ספאחיה, וימיו הראשונים זרעו אופטימיות וציפייה להישג בזירה האירופאית לכדי הופעה בהצלבה, הוא לא היה רחוק משם, אבל מנגד נוספה הדחה ברבע גמר הגביע מול? נכון, ראשון לציון, ויציבות יחסית בליגה שהביאה את המקום הראשון.

ספירופולוס הוא בעל העניין העיקרי בהשגת האליפות מחר, קשה לומר שהקהל הצהוב באמת התרגש אי פעם מזכייה בזירה המקומית והיווני יזדקק לתואר בכדי לשמור על סיכוי להמשיך גם בעונה הבאה.

מפתחות והימורים

בראשון לציון מגיעים כאמור משוחררים ושבעים מעט למעמד, מעטים האנשים שהעריכו שהם יהיו בו באמצע העונה.

הקלף החזק של הסגל הוא כמובן הישראלים ובראשם נמרוד טישמן, שלא רק שיפר משמעותית את המספרים בפלייאוף, אלה גילה גם כושר מנהיגות שאינו מובן מאליו עבור ישראלי כרכז ראשון בליגת העל, אליו מצטרפים הפורוורדים אריאל, ובלייזר, כל השלישיה הזאת יכולה להיות על המגרש בעת ובעונה אחת ולאפשר לקמרון לונג להוציא לפועל לצד טישמן ולמונרו ו/או סימפסון לטפל בגזרה שמתחת לסלים.

מכבי ת"א חוזרת אט אט להתרגל למעמד הפייבוריטית.

היא מגיעה עם סגל עמוק וכשרוני כאשר הכל למעשה בידיים שלה, הצהובים יעשו הכל להתיש את טישמן, גם בהגנה אגרסיבית וגם במאצ'אפים שיעמיסו עליו עבירות בהתקפה.

מכבי היא קבוצת ההתקפה הטובה בליגה, הן בנקודות והן באחוזים גם ל 2 וגם מחוץ לקשת, ראשון חלשה משמעותית מהקו (62% בעונה ו 65% בפלייאוף) כך שסביר שהצהובים ינצלו זאת וישלחו אותם לקו.

בשלב הפלייאוף ראשון היא קבוצת הריבאונד הטובה ביותר, וריבאונד הגנה טוב יוכל לאפשר לה לרוץ להתקפות מעבר ולנצל את המהירות והדיוק של לונג.

לראשון אמור להיות יתרון קל בצבע בשני צידי המגרש, אבל האתלטיות והכישרון של מכבי בדמות ווילבקין, דיברתלומאו, זוסמן, ג'ייק כהן וכן בלאק, טיוס וקיין בחלק הקדמי ככל הנראה יביאו את הצלחת לצד הצהוב.