דאנק

פלייאוף על האש – סיכום משחק מספר 1 ברבע גמר הפלייאוף

שמחת הניצחון הראשון של ראשון (צילום: אלן שיבר/מנהלת הליגה)

שתי סדרות בדרך לסוייפ, סדרה אחת צמודה ומעניינת בין מכבי ראשל"צ וחולון, ועוד סדרה כשההיסטוריה לצד אילת נגד נס ציונה. וגם כוכבי נבחרת העתודה נעלמו בדרבי.

מאת: אילון סלוס

  1. בדרך לסוייפ

שתי סדרות נראות בדרך לסוייפ 0-3. מכבי ת"א כבר רגילה לזה לאחר שעשתה זאת 30 פעמים ולא נראה שהפועל ת"א יכולים לעמוד מול העומק הבלתי נגמר של מכבי. מה שבטוח שהחוויה לחזור להיכל שלמה לא מסבה נחת לצהובים. השנייה שנראית מצויין היא הפועל ירושלים עם ג'יימס פלדין הלוהט, שאמורה לנצח בסוויפ את הפועל ב"ש שעשתה את שלה בעצם ההעפלה ובכך להעלות את מניין הסדרות שהסתיימו בסוייפ ל-45.

 

  1. צמוד צמוד

הסדרה שנראית הכי צמודה היא בין הפועל חולון (3), חסרת המזל ומוכת הפציעות שתחסר את שון ג'ונס, מול מכבי ראשל"צ (6) שגנבה את הביתיות במשחק הראשון.

מה שבלט במשחק הראשון היא התרומה הגדולה של הישראלים של מכבי ראשל"צ שקלעו 36 נקודות (38%) לעומת 10 בלבד של חולון. (12%).

חמש פעמים בלבד הצליחה קבוצה שדורגה במקום 6 להדיח קבוצה שדורגה במקום 3, כולל בשתיים מארבע העונות האחרונות בהן מכבי ראשל"צ, עצמה עשתה זאת מול חולון (2015) ומכבי חיפה (2016). לפני שנתיים המדורגת שישית, עירוני נהריה, כבר הובילה 0:2 על הפועל ירושלים, אך נוצחה בשלושת המשחקים הבאים והודחה. ראשל"צ תרצה לשחזר את ההיסטוריה משנת 2015, ותסתמך גם על העובדה שב-83 מהסדרות ניצחה הקבוצה אשר ניצחה את המשחק הראשון (81.4%) יותר מאשר בעלת יתרון הביתיות (76.5%).

נתון נוסף לזכות מכבי ראשל"צ היא הקבוצה היחידה שלקחה חלק בשני הגמרים הקודמים של העונה בכדורסל הישראלי: בגביע ווינר סל היא גברה על הפועל באר שבע/בני שמעון בבית מכבי וזכתה בתואר השני בתולדותיה, בגביע המדינה היא הפסידה להפועל ירושלים בפיס ארנה.

 

  1. הישראלים באים

הסדרה בין הפועל אילת לעירוני נס ציונה נראה גם כמשחק שיכול ללכת ל4-5 משחקים. הסטטיסטיקה עומדת לצד אילת כשנס ציונה מעולם לא ניצחה משחק חוץ בפלייאוף העליון והפסידה 15 מתוך 16 המשחקים האחרונים לאילת.

היפה במשחק הראשון היה התרומה המשמעותית של הישראלים בשתי הקבוצות. באילת (בן שימול, זלמנסון, מנקו, בורדיון ושולדבראנד) הם שיחקו 120 דקות (לעומת 82 של הזרים) וקלעו 55 (לעומת 41 של הזרים). ובנס ציונה (טל דן, גוט, וכדיר) קלעו 32 נק'.

פרט למכבי ת"א והפועל ירושלים, הפועל אילת היא הקבוצה היחידה שלא פספסה אף פלייאוף בשבע השנים האחרונות – למעשה מאז שובה לליגה הבכירה בעונת 12/13.

 

  1. לאן נעלמו כוכבי העתודה ?

בקיץ תיפתח אליפות אירופה לעתודה בישראל. שניים מכוכבי הנבחרת שיובילו אותה יהיו ים מדר מהפועל ת"א ודני אבדיה המכבי ת"א. עצוב לראות בדרבי הראשון בסדרה ששניהם מנפקים ביחד 4 דקות ו-2 נקודות משותפות. יש יאמרו שהסיבה היא, שלמחרת הם נפגשו בגמר אליפות המדינה לנוער, גם אם זה כך, זה דבר שלא צריך לקרות. השניים צריכים להוביל קבוצה ולפחות להיות פקטור משמעותי לא רק בדקות משחק אלא גם בנוכחות במגרש. טוב שיש את יותם חנוכי מגלבוע/גליל…