דאנק

השלוש של סלוס – מחזור 18

שחקני הבית, נאמנות והמשכיות ומחזור של שיאי קריירה

בניגוד להיסטוריה הרחוקה, ירד קרנו של המושג "שחקן בית". בחינה מדוקדקת של שחקנים ששיחקו רק בקבוצה אחת בליגת העל מעלה חרס. שחקן הבית הבולט בליגת ויינר סל הוא שון דאוסן מראשון לציון שמשחק זו העונה החמישית בקבוצה והחל דרכו בנוער של הקבוצה. גם אבירם זליקוביץ מהרצליה שיחק את כל שלוש עונותיו בליגת העל במדי הקבוצה.

שחקנים ששיחקו כמעט כל הקריירה בקבוצה אחת: איגור נסטרקו בילה 6 עונות בראשל"צ ועבר העונה לנס ציונה. במחזור הנוכחי קבע שיא קריירה של 16 נק' (כמו יובל נעימי שקבע שיא קריירה של 35 נק' ואלכס צ'וברוביץ' עם שיא קריירה של 26 נק'), שלומי הרוש מחולון שמשחק 5 עונות בקבוצה ולמעט אפיזודה חולפת באילת הוא שיחק כל הקריירה בחולון, רפי מנקו מירושלים מתחיל עונה שלישית בקבוצה שעונה אחת הושאל לגלבוע/גליל, תמיר בלאט בינתיים שנתיים רצופות בהפועל ת"א,

מבחינת הזרים, גם כאן המשכיות ונאמנות היא לא החלק החזק. היחיד שמשחק מעל שתי עונות באותה קבוצה הוא דווין סמית' ממכבי ת"א שמשחק 5 עונות בקבוצה.

ממשיכים שנה שנייה ברציפות בקבוצותיהם: תומאס באשדוד, דונטה בירשולים, רוזו וגרייבס בחיפה, גפני בירושלים, וייאט באילת, רנדל במכבי ת"א, סימפסון בנס ציונה

הספסל הטוב ביותר

הספסל של מכבי ת"א משחק מעל 80 דקות לערב ותורם 36.4% מהמדד, אחריו הספסל של הרצליה (39 דקות ותורם 36% מהמדד), ירושלים (75 דקות ו-31% תרומה) חיפה (63 דקות ו-28.5% תרומה וקרית גת (62 דקות ו-25% תרומה). שאר הקבוצות משתמשות בספסל פחות מ-60 מהדקות והספסל תורם פחות מ-25%. בתחתית השימוש בספסל נמצאת מכבי ראשל"צ (רק 56 דקות למשחק ותורם רק 12% מהמדד).

מארק ליונס ממכבי ראשון לציון מול איתי שגב וגל מקל ממכבי תל אביב.

עוד חלק מההיסטוריה בין שתי הקבוצות. צילום: אודליה מטרי

מכבי ת"א – מכבי ראשל"צ – ההיסטוריה שייכת לצהובים

במהלך העונה הסדירה נפגשו הקבוצות 65 פעמים, שמאזן הניצחונות 8-57 למכבי ת"א. ביד אליהו על גלגוליו ניצחו הכתומים רק פעמיים: הפעם הראשונה ב-2004 שראשל"צ מנצחת 95-104 את מכבי הגדולה של גרשון שזכתה ביורוליג, עם משחק שיא של מאליק דיקסון שמסיים עם 34 נק', 9 אסיסטים ומדד 48 , גם יואב בר במשחק שיא קריירה תורם לניצחון.

הפעם השנייה והאחרונה היתה בשנת 2012 שראשל"צ מנצחת 64-81 שתאומי המגדל רייט ויוטר מובילים אותה.

עוד מפגשים גדולים בין הקבוצות והפסדים נוספים של הכתומים (באדיבות אתר ראשל"צ): בתחילת שנות ה-90 העפילה ראשל"צ לראשונה בתולדותיה לגמר פלייאוף מול מכבי ת"א לאחר שסיימה עם ארבעה הפסדים בלבד את הליגה הסדירה, שבחצי הגמר ניצחה את הפועל ת"א בשלושה משחקים בסדרה של הטוב מ-5. באותה תקופה אימן את הקבוצה משה ויינרנץ' ושחקנים כמו מוטי ארואסטי, יוג'ין בנקס, אנדריי ספנסר, רוני בוסאני ועוד שיחקו בשורותיה. בסדרת הגמר למרות ניצחון במשחק השני, הפסידה בראשון, שלישי ורביעי והאליפות הלכה למכבי ת"א.
בעונת המשחקים 2010/11 העפילה ראשל"צ בשניית לפיינל פור, לאחר סידרה מרתקת מול בני השרון שבמשחק ה-4 בסדרה הצליחה להפוך פיגור דו ספרתי ולנצח בהארכה. בחצי גמר הפיינל פור הפסידה למכבי ת"א 100-77. עונה לאחר מכן, העפילה הקבוצה בפעם השנייה בתולדותיה לגמר גביע המדינה (לאחר 20 שנה) שם הפסידה למכבי ת"א 82-69. בשתי עונות אלה אימן אפי בירנבוים  המוערך.