דאנק

סנסיישונל גיינס

סונדיאטה גיינסכשסנדיאטה גיינס קבר שלשת ניצחון במדי יוטה ג'אז על הראש של לברון ג'יימס וחבריו, הוא לא ידע שהקריירה שלו תוביל אותו לשחק עוד מספר שנים בעיר קטנה בישראל.

גיינס רק בן 29, 1.83, שנודד בשנים האחרונות בין ליגת הפיתוח בארה"ב לאירופה. בדצמבר הוא עוד הספיק לככב ב-4 משחקים בליגתהפיתוח שם השיג מספרים מעולים של 19 נק', 5.7 אסי' ו-4.7 ריב' ב-31.7 דק', אבל שוחרר עקב ריבוי שחקנים על אותה העמדה באותה קבוצה (לפחות זה מה שפורסם). מאז הספיק לנהל מו"מ עם וארזה האיטלקית שלבסוף ירדה ממנו, והבחור ששיחק ביוטה, מינסוטה, טורונטו וניוג'רזי – נחת אצל עופר ברקוביץ' ונסציונה.

מול נסציונה ניצבה קבוצה חבולה (נטולת נוכחות בצבע – עדיין ללא ראדנוביץ' הסרבי) שגירדה ניצחון בבית נגד ראשל"צ העייפה.

אחת הסיבות לניצחון נגד ראשל"צ הייתה האיזורית הנהדרת של שחקני חולון. ראשל"צ תפסה יום חלש מחוץ לקשת, והאיזורית הובילה להרבה איבודי כדור בצד הכתום. בנוסף היא הצליחה לחפות על החיסרון בגבוה דומיננטי.

עופר ברקוביץ' כנראה ראה את קלטת המשחק, וכבר בחימום כל שחקני נסציונה לא הפסיקו לזרוק מבחוץ. נראה היה שלא מדובר בחימום לפני משחק "סטנדרטי".

המשחק נפתח עם דק' מעולות של טל קרפלס. עונה שעברה באירופה, העונה בנסציונה, קרפלס עם 5 נק' רצופות העלה את האורחים ל11-5. מהצד השני, גוני יזרעאלי המשיך את היכולת ההתקפית (דגש על המילה התקפית) וניהל את המשחק נהדר. אייל שולמן קבע שיוויון 21 עם קליעה ל-2 על הבאזר, אבל בעידן שמיר האשראי שהוא מקבל הצטמצם משמעותית (אתמול שיחק 8 דק' בלבד).

ברבע השני המשחק התהפך בזכות השחקן שנכתב עליו בתחילת הכתבה. מהרגע שגיינס נכנס (ולא ירד מהפרקט עד לסיום המשחק) הוא לא החטיא מבחוץ, אבל מעבר לזה ניהל את המשחק של נסציונה באחריות. הוא כיווץ שוב ושוב את ההגנה של חולון עם חדירות קטלניות והוצאות כדור החוצה. במרבית שלבי המשחק, נראה היה ששחקני חולון חוששים ומחכים לראות מה יהיה הצעד הבא שלו. הפער תפח כבר ל-17 נק', כשגיינס סוגר 14 נק' ברבע. במחצית 48-33 לאורחים.

הרבע השלישי נפתח עם 7 נק' רצופות של הזר הכי מוזר בליגה – מייקל מוזר. מוזר ללא ספק הוא אחד הזרים הגרועים שנחתו בישראל בשנים האחרונות. למרות קריירת מכללות מרשימה ובחירה במגזין הנחשב bleacher report לאחד מ-20 הפרוספקטים הגדולים בארה"ב בעמדת הפאוורפורוורד, מאז הקריירה שלו בנסיגה. כשחתם בז'לגיריס קובנה, בטח לא חשב שהוא יזכה בתואר "פלופ העונה" בליטא. בחולון הימרו עליו ונפלו חזק. הדבר הכי גרוע אצל מוזר – שאין לך מושג מה תקבל ממנו בכל דקה נתונה שהוא על הפרקט. יש שחקנים שלפעמים באים למשחקים ולפעמים לא, ויש את מייקל מוזר שלפעמים מגיע לכמה דק' ומחריב את הקבוצה בשאר. אהה כן, והוא זורק המון. פשוט המון. דווקא את ההרגל הזה הוא לקח איתו מהמכללות.

נגד נסציונה, שמיר התייאש כ"כ מההגנה של מוזר, כך שברבע השלישי אדם אריאל עבר לשמור על איבן אסקה הגבוה. גם בנושא הריבאונד הסגירה של מוזר לקוייה, ולא פעם שחקני היריב קוטפים עליו ריבאונד התקפה.

חולון הצליחה לחזור אטאט והורידה כבר לפיגור 3 בלבד, אבל אז מי אם לא גיינס, תפר שלשה מקילומטר ובסיום הרבע השלישי 67-59 לחבורה של ברקוביץ'.

ברבע האחרון המשיך משחק החתול ועכבר. נסציונה מנסה לברוח וחולון משתרכת מאחור. 5 דק' לסיום, בראדלי (שנתן עוד משחק מצויין) קלע עונשין והוריד ל-6 בלבד, אבל אז שוב הגיע גיינס עם שלשה שסגרה את הסיפור. 87-80 בסיום.

לחולון: בראדלי 21, רוזפלט 16 ו-7 ריב', קלייבורן 15, גוני 10 ו-9 אסי'

לנסציונה: גיינס 24 (7-9 ל-3) ו-7 ריב', קרפלס 15, אסקה 14 ו-8 ריב', אדווין 12, סימפסון 10 ו-7 ריב'