דאנק

הרבה יותר מכדורסל – "מתנות גדולות"

שרים את התקווה בגן נר. צילום: אילון סלוס

שרים את התקווה בגן נר. צילום: אילון סלוס

במקום שבו נגמרות המילים מופיע הרגש במלוא עוצמתו. זו התחושה שצפה בי אתמול בתום המשחק בין גלבוע גליל לאשדוד. תמונת הסיום של המשחק מצאה אותי עומד מחובק עם חבורה של בחורים ובחורות נפלאים עם תסמונת דאון מהוסטל "בית אקשטיין" בחפציבה, שהשמחה והאנרגיות הטובות עוטפות אותי מכל כיוון, הדמעות זולגות מעצמן והצמרמורת מכה בי גלים.

הייתה לי הזכות הגדולה להזמין ביחד עם מועדון גלבוע גליל, חבורה של 10 בנים ו-10 בנות עם תסמונת דאון ומוגבלות שכלית אחרת למשחק הכדורסל בין גלבוע גליל למכבי אשדוד. רובם מתגוררים בקיבוץ חפציבה בהוסטל "בית אקשטיין", וחלקם בבית שאן ובאזור וכולם שייכים לאקי"ם. ערב שבו הכדורסל הוא הרבה יותר ממשחק שבו משחקים חמש שחקנים נגד חמש שחקנים ומנסים לקלוע יותר נקודות. ערב שהכדורסל הופך את החבורה הזו לאולטראס באדום. הם מעודדים, מתלהבים, ושמחת החיים שלהם מפיצה אור לכל היציע בגן נר ומלמדת את כולם שהם מיוחדים, מדהימים עם שמחת חיים וחיוכים אינסופיים.

שגיא אלוש מנצח על התזמורת.

שגיא אלוש מנצח על התזמורת.

לפני המשחק הגעתי למתחם המגורים של רוב החבורה הנפלאה הזו לארוחת ערב משותפת שהמדריכים שמרי ושגית מנצחים על כולם בהרבה חום ואהבה. הבחורים והבחורות עטים עליי בחיבוקים ומילות תודה שגורות בפיהם אודות הגשמת החלום עבורם. הוסטל"בית אקשטיין" בחפציבההינוההוסטלהראשוןבארץלבוגריםעםתסמונתדאון . כל אחד מהם מתגורר ביחידה משלו ואחראי לחייו.

בדרך למדתי להכיר חלק מהקבוצה: רן בחור מקסים עם חוש הומור וציניות, שמספר לי על ההצגה שהם מעלים ועל כך שהחלום שלו זה ללבוש חולצה אדומה. שגיא אלוש מחוקוק, שהידע העצום שלו מדהים אותי והוא מספר שהיה אוהד שרוף של הקבוצה בימים של גליל עליון ועכשיו הוא סוגר מעגל שהוא חלם עליו הרבה זמן, ניב ברק ששיחק כדורסל במסגרת ספיישל אולימפיקס, אבי אלבז ממנחמיה שמפליא בסיפורים שלו. והבנות שמתרגשות כולן, שואלות שאלות על המשחק ומגלות עניין רב.

הגענו לגן נר, איתן נוח וארצי פרטי מקבלים את החבורה בחום, נותנים להם חולצות של גלבוע גליל, החבורה צובעת את היציע באדום. לאורך כל המשחק הם שרים ומעודדים ומאמצים רפרטואר משלהם שלא היה מבייש את האולטראס: "גליל מלחמה", "אשדוד הביתה פיפי ולישון" "אולה אולה" ששגיא אלוש מנצח על המקהלה.

שולי, מנהלת ההוסטל שיחד עם ענת רגב "האמהות" של ההוסטל קידמו את הרעיון וקרמו לו עור וגידים. ענת יושבת ביציע מתמוגגת מנחת מכל רגע ואומרת "זה בדיוק מה שהם צריכים… לצאת, להתפרק להתערבב בחברה"

בסיום, אחרי משחק צמוד ומותח גלבוע גליל מנצחת ובטוח שלחבורה הזו יש חלק בניצחון. עם האנרגיות והשמחה שלהם גלבוע גליל היו חייבים לנצח. אבל הניצחון האמיתי הוא של כולם: מועדון גלבוע גליל שפונה לקהילה בצנעה, בחום ומכל הלב , החבורה הנפלאה הזו שהלכה לישון בלילה בהוסטל בית אקשטיין עם חיוך גדול ושמחה בלב, הקהל שזכה להכיר ולקבל את השונה, המיוחד והאחר. ומשחק הכדורסל שמחבר אנשים ביחד באהבה !

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA