דאנק

פלייאוף בצל הגזענות

סטרלינג – בימים בהם הוא עוד יכל לחייך

קצת הזוי לחשוב שהפלייאוף הנהדר הזה שאנו עדים לו בתקופה האחרונה שכולל את הטירוף של המערב הפרוע ואת ההפתעות של המזרח השקוע, אינו אפילו שיחת היום בליגה הטובה בעולם, אלא רק כיסוי לסיפור אחר לגמרי שתופס את הכותרות ולטעמי סיפור חשוב הרבה יותר! אם הייתה חסרה לנו תזכורת לבורות והגזענות שעופפת את עולם הספורט, אז לאחרונה קיבלנו מנה גדושה שלה כאשר בצד אחד של הגלובוס זורקים בננות על דני אלבס מברצלונה (שהחליט להגיב באופן ההומוריסטי שלו – שמאז הפך ויראלי וסמל למאבק בגזענות), בצד השני של העולם החליט (שלא במודע) בעלי הלוס אנג'לס קליפרס, דונאלד סטרלינג לחשוף בפני העולם את נטיותיו הגזעניות, כל זאת בעיתוי מושלם בו צוין יום השואה, יום המזכיר לנו כמה חלק מדרון הגזענות והבורות.
בזמן שבליגה מנסים לשדר עסקים כרגיל ולהמשיך בפלייאוף כאילו רעשי הרקע האלה יפסקו מעצמם בזמן הקרוב, מהתקשורת האמריקאית ועד הנשיא אובמה בארה"ב לא מדפדפים את הגזענות מתחת לשטיח. אדם סילבר, הקומישנר החדש שזה עתה קיבל את המושכות ליידים ניצב בפני החלטה לא פשוטה, למזלנו ולטובת הענף הוא לא התבלבל – במשוואה של מוסר מול כסף, טוב לראות שעדיין יש מנהלים שלא נרתעים מההחלטה המתבקשת. יש כאלו שיבקרו ויגידו שלא הייתה לו ברירה, שהלחץ התקשורתי ניצח ושבכל מקרה מההחלטה עד יישומה יעברו עוד מים רבים בנהר, אבל כל זה ממש לא משנה את ההחלטה האמיצה וחסרת התקדים של לפסול בעלי מועדון משליטה עליו והרחקתו לעד מכל פעילות, משחק או מגרש אימונים ב-NBA, בנוסף לכך קינח סילבר את סטרלינג גם בקנס המקסימלי האפשרי – אז נכון שזה כסף לגרעינים עבורו ושהרחקה לנצח נשמעת מהדהדת אך ביחס לגילו כנראה שהוא יתמודד עם זה, כל זאת לא מוריד מעוצמתו של המהלך חסר התקדים הזה.
לפני זמן מה, בערך 30 שנה אחורה, התמודד קומישנר צעיר בשם דיוויד סטרן בצעדיו הראשונים בליגה עם דילמה אחרת לה הוא נדרש לתת מענה, אז זאת הייתה תופעת הסמים והחומרים האסורים שהציפה את הליגה, סטרן לא השאיר פתח ותקף בצורה החריפה ביותר שניתן את התופעה, מאז ועד היום אכן נעשה שינוי, התופעה כבר אינה קיימת וכאשר עולים ניצוצות שלה, הליגה דואגת להעניש במלוא חומרת הדין. הצעד התקיף של סטרן קיבע את מעמדו ותרומתו משם והלאה לליגה הייתה חסרת תקדים. בתקווה שהיום כמו אז, צעד זה של סילבר יקבע את מעמדו כקומישנר קשוח שלא מתפשר על ערכים ומשחק הוגן. אפשר לומר שתופעת הסמים אינה קיימת בתוך הליגה וסטרן עמד במשימתו, כולי תקווה שבתום תפקידו של סילבר גם תופעת הגזענות לא תהיה חלק מנחלת הליגה (והעולם!).

אדם סילבר ודייויד סטרן

סטרן וסילבר – אחד תרם מעל ומעבר לליגה, השני עושה את צעדיו הראשונים בכיוון (AP Photo/Kathy Willens)

המאבק הממושך הזה, הוא עצוב אך מתבקש, לא יכול להיות שבליגה גלובלית ומתפתחת כמו ה-NBA ישמעו דעות אינפטיליות שכאלה. ברור שזוהי רק ההתחלה במאבק והצעד של סילבר הוא רק טיפה בים במלחמה בתופעה, אך חשוב שדעות הקומישנר ישמעו ויהיו נחרצות.

בברכת המשך פלייאוף משובח וסוף לתופעת הגזענות!