דאנק

השמש שוקעת על המזרח

ריכוזיות! מי לא שמע את המילה הזאת השנה? הפרשנים הכלכליים זועקים שיש צורך לפזר אותה, אחרים נאחזים בה – אבל ככל שמתגבר הדיון בריכוזית ברור כי יש צורך לעשות משהו בנוגע אליה. אני לא בא להתערב בדיון הכלכלי הסבוך, אלא מפנה את השאלה לאדם סילבר, הקומישינר הבא של ליגת ה-NBA.

david-stern-retires-nba-hed-2012בעוד חודשיים יסיים את תפקידו דיוויד סטרן, הקומישנר ב-30 השנים האחרונות, מלבד לחלק גביעים במשחק האליפות, הפך סטרן את הליגה הטובה בעולם לגלובלית, הקים קבוצות חדשות, שינה את החוקים וביסס את הליגה כמשאב כלכלי. עוד חודשים ספורים יכנס לנעליו הגדולות סגנו היום – אדם סילבר. אם בכניסתו לתפקיד בשנות ה-80 היה צריך דייויד סטרן להלחם בשימוש בסמים בליגה, משבר כלכלי וחינוך השחקנים, נדמה כי אדם סילבר מקבל לידיו ארגון שמתפקד בצורה מושלמת – האם כך הדבר?

שנת 2014 בפתח ומאז ימיו הגדולים של ג'ורדן הליגה הטובה בעולם לא נראתה כל כך נוצצת, אבל האם המצב האידאלי הזה ישמר גם במצב בו תמשך ריכוזיות גבוהה שתמנע את התחרות הבריאה? כאשר בחוף המערבי כרטיס כניסה לפלייאוף היא מלחמה מתמשכת ואפילו קבוצות בעלות מאזן חיובי לא מצליחות להשתחל לבפנים, בחוף המזרחי מותר להפסיד ולא להיות מאריות הליגה כדי לקבל את הכרטיס הנחשק – בסוף השנה הליגה תעשה "תספורת" לקבוצות המזרח וגם קבוצות בעלות מאזן שלילי יקבלו את העונג להפסיד למיאמי או אינדיאנה בסדרה משעממת וחסרת מתח בסיבוב הראשון. כיום, במזרח יש רק 3 קבוצות בעלות מאזן חיובי, כשאחת מהן (אטלנטה) מתנדנדת על הגבול. האם זה הוגן?

במצב הנוכחי יכולות הקבוצות מהתפוח הגדול (והרקוב מאוד) להגיע למעמד הפלייאוף – למה? אדם סילבר צריך לשאול את עצמו האם השיטה הנוכחית כבר לא רלוונטית ורק הטובות ביותר צריכות להגיע למעמד הפלייאוף. מלבד היוקרה והסיכוי לאליפות שהפלייאוף מספק לקבוצות, הדבר כרוך גם בהרבה כסף – תמלוגים מהליגה, זכויות שידור, כרטיסים, מוצרים ועוד. מדוע קבוצה בעלת מאזן טוב הרבה יותר שבפועל הייתה מוצלחת יותר מקבוצה אחרת לאורך כל העונה "תנוקה" מכל ההטבות האלה רק בגלל שהיא משחקת בצד הלא נכון של המדינה (= ארגון בעל מאזן חיובי שמנוקה מזכיויותיו כאחד שעמד בכל התחיבויותיו כלפי המערכת בעוד שהטבות אלו מתועלות לטובת ניקוי חובות של ארגון אחר). אם דבר כזה היה קורה במשק, ארגונים ופעילים לשיוויון כבר היו פותחים במחאה מתחת למשרדי הארגון.

אז אומנם קצת לא נח לי כרגע להקים אוהל מתחת למשרדי ה-NBA, אבל אני אעשה זאת ממקום מושבי ואדרוש לשנות את המצב הנוכחי האבסורדי, השיטה המיושנת וחוסר השיוון. למה אני בתור אוהד צריך לפספס קבוצה מלהיבה ומנצחת כמו גולדן סטייט בפלייאוף רק כי היא במקום ה-9 במערב, בעוד קבוצה בעלת מאזן זהה במזרח מדורגת בין מקום 2-3? מדוע אנחנו צריכים לסבול מסדרות ידועות מראש במזרח ולקבל את מיאמי כבאנקר בסדרת הגמר? האם זה הוגן שקבוצות המערב משחקות במשחקי הרעב כדי להגיע לגמר בעוד במזרח בעיקר נשמרים מפציעות לפני הגמר? – קיימות עוד שאלות רבות כאלה של חוסר שיוויון, דבר אחד בטוח – יש לתקן את העיוות שנוצר בליגה הטובה בעולם!

נברך את אדם סילבר בכניסתו לתפקיד (ובברכת מרי קריסמס, למרות שהוא יהודי) ובתקווה שהוא זה שיביא את הטיפול בחוסר ההוגנות בליגה הטובה בעולם לראש סדר העדיפויות – מגיעה לנו פלייאוף מרתק יותר, מעניין יותר וחזק יותר!