דאנק

המחסל

(צילום: עודד קרני)

דיויד בלאט לא קיבל / התפטר ממשרת מאמן נבחרת ישראל אי שם ביולי 2005 לאחר שהתברר שאין ברשותו תעודת מאמן. לאחר הזכייה שלו עם רוסיה בזהב באוגוסט 2012 הוא אמר את הדברים הבאים: "אני כבר במקום אחר בחיים. שלושה עורכי דין זוטרים ועלובי נפש עשו את כל הבלאגן. בגלל 15 שעות עיוניות שחסרו לי לקבלת תעודת מאמן, אסרו עליי להיכנס לאולם ולהעביר אימון. אז קמתי והלכתי".

ועכשיו לתיאוריה מעניינית: בגלל האירועים האלו, בלאט החליט לעשות דווקא ולחסל במו ידיו את הכדורסלן הישראלי ועתיד הכדורסלן הישראלי על מזבח פולחן האישיות שלו והישגיו. תראו לי שחקן ישראלי אחד שבלאט הלך איתו והאמין בו עד הסוף בכל הקריירה שלו. תראו לי צעיר אחד שקיבל ממנו את המפתחות להוביל את הקבוצה כמו שעשו עם קטש ובורשטיין. במקום זה הוא נוהג לגעור, להשפיל ולפגוע בכוכבים הישראליים באותם מקומות שהזרים מקבלים הנחות. על שביתת השחקנים האחרונה הוא אמר שהיא בדיחה. ולא, אל תגידו יוגב אוחיון, למי שזכרונו קצר: יוגב אוחיון נכפה עליו, ובלאט טרח להאשים אותו מול כולם בחדר הלבשה בהפסד בעונה שעברה בסדרה מול פאו, כמו שיוגב מתאר:  "הוא בייש אותי, קילל לעברי, ובעיקרון השפיל אותי אל הנקודה הנמוכה ביותר”, זו היתה תחתית המדרגה עבורי, בה ראיתי באמת איך רואים אותי במכבי. אחרי עונה קשה כרכז הפותח וגורם משמעותי בסדרה נגד פאו, הואשמתי כבחור שנכשל להביא לקבוצה מקום בפיינל פור".

ליאור אליהו הפך משחקן מוביל ביורוליג לברירת מחדל מעיקה עבור בלאט. בפיינל פור לפני שנתיים בברצלונה הוא שותף לדקות ספורות ויצא אחרי 3 דקות ופניו אמרו הכל. במשחק ברוממה נגד חיפה הוא הוריד את אליהו לספסל תוך שהוא גער עליו ומוסיף בחדר ההלבשה להתעלל בו מול כל השחקנים: "שלוש שנים אני סובל ממך, שום משחק אני לא יודע מה אני מקבל ממך". גם השנה הואיל האדון בלאט לשתף אותו רק בלחץ של ההנהלה.

מורן רוט וגיא פניני לא נספרים, וגם בארבעים הפרש הוא מעדיף לתת לזרים לשחק מאשר לקדם את שחקני עתיד של הכדורסל הישראלי: איתי שגב ועידן זלמנסון. מקור בכיר במערכת אמר ש"בלאט לא מאמין בישראלים שלו".

אז הנה הצעה: לבלאט יובטח שהוא יהיה מאמן נבחרת ישראל אחרי עידן שיבק ובתמורה הוא יפסיק עם ההתנהגות המבישה שלו שפוגעת בראש ובראשונה בכדורסל הישראלי.