דאנק

המנגינה נשארת

ליגת ווינר (לשעבר לוטו ובהמשך לא ידוע) שבה אל האולמות והמסכים בשעה טובה, חובבי הענף, הפרשנים ואנשי המקצוע נרגשים אופטימיים אבל בעיקר ממשיכים לשאול את עצמם את אותן השאלות שנשאלות כאן מידי שנה.

עד מתי 4 זרים , עד מתי יקבלו הזרים פטור ממס, האם השנה יש סיכוי להפיל את מכבי , כמה דקות יקבלו הישראלים והאם יש סיכוי לצעירים להפוך להיות שחקנים לגיטימיים בליגת העל ,עד כמה יתמלאו האולמות והאם המשאבים הכלכליים המופנים לענף יהיו מסוגלים להמשיך להחזיק ליגה בת 12 קבוצות בשנים הקרובות.

המסה הקריטית לאן?

קוראי המדור (או לפחות הנאמנים שבהם) מכירים את תיאוריית המסה הקריטית שלנו , על הכדורסל הישראלי .לא מדובר כאן בגילוי מדעי מרעיש. הכוונה למספר מצומצם אך איכותי של קבוצות שמסוגלות לגרד את קיר ההפרדה בין הענק הצהוב לשאר הליגה, כאשר הבחינה אינה רלוונטית בהכרח לעונה הנוכחית אלה בהסתכלות ארוכת טווח, כל אחת מהחברות במסה נמדדות ב 4 פרמטרים :

מסורת,קהל ואולם ביתי,ניהול מקצועי ופיננסי נכון, ומשאבים כספיים ,כל אלו אמורים להביא להמשכיות וליכולת לגרד כל אחת בתורה וכולן גם יחד את מכבי ת"א ולהביא למצב שבו אלופה שאינה צהובה תצא כל 4 שנים לכל הפחות. מי הן הקבוצות החברות במסה לדעתנו נכון להיום ומה מצבן העונה בהיבט של כל פרמטר.

הפועל מגדל ירושלים

מסורת: יש, אם כי בקצב הנוכחי הזיכרונות מהזכייה ביולב קאפ  והגמרים בליגה מול מכבי ילכו ויצהיבו

קהל ואולם ביתי: יש , התקווה היא שהשנה יגדל אמונו במועדון וכי הארנה הנבנית בבירה תגדיל אותו אף יותר.

ניהול מקצועי ופיננסי: זו הרגל החלשה ביותר בשולחן של י"ם המהפך הניהולי השנה אמור לסמן דרך חדשה, בי"ם מקווים שגם בעידן שאחרי דני קליין לא יפגע גיוס הכספים, שדרוקר יוכיח את האמון של המערכת בו ובעיקר שתקופת החיזור של רענן כץ תסתיים בנישואים בקרוב.

משאבים כספיים: יש, י"ם למרות מרחק תקציבי של כ 55 מיליון שקל ממכבי עדיין מחזיקה תקציב של כ 20 מיליון שקלים זה בהחלט אמור להספיק לעקוץ את האלופה הנצחית מדי פעם.

הפועל יונט חולון

מסורת: יש, הזכיות באליפות ובגביע המדינה טריות יחסית וקהל האוהדים הנוכחי ברובו חווה אותן, לחולון יש גם עבר מוצלח והיא נחשבה עד סוף שנות ה 90 לאחת מהקבוצות הבכירות בליגה.

קהל ואולם ביתי: יש ובגדול, אין צורך להרחיב לגבי הקהל של חולוניה בניית האולם החדש בפארק פרס אמורה אף להרחיב אותו ולהוסיף כך מקווים בחולון גם נשים וילדים לחגיגה בסגול.

ניהול מקצועי ופיננסי: זו השנה הראשונה מאז הזכייה באליפות שיש לחולון שקט תעשייתי בגזרה הפיננסית, ובחולון עצם העובדה שהם לא נמצאים בסכנה קיומית זה כבר חידוש מרענן. הצמד גרשון את שמיר הם צוות מקצועי אולי המוכח בליגה, והובלת ההנהלה ע"י חגי שבתאי סיימה את הסכסוכים הפנימיים שחוותה חולון בשנים עברו.

משאבים כספיים: כאן יש מקור לשיפור, תקציבה המשוער של חולון השנה הוא קצת יותר מ5 מיליון שקלים ומהנמוכים בליגה, העירייה אמנם הגבירה לאחרונה את התמיכה והצטרפותה של יונט כספונסר ראשי תורמת ליציבות אך חולון עדיין רחוקה ממצב של שקט כלכלי לזמן ארוך וחסרה ספונסר עם כיס עמוק יותר כדוגמת מיקי דורסמן שהביא את האליפות האחרונה לפחים. 

אלטשולר שחם גליל גלבוע

מסורת: יש, הוורסיה הנוכחית של המועדון בעמק זכתה באליפות רק לפני 3 עונות (2009/10) ,ובעונה שעברה נוסף גם גביע הזכייה בבלקנית לארון,  אם מצרפים את ימי כפר בלום העליזים יש בהחלט על מה להתרפק ביציע

קהל ואולם ביתי: זה עקב אכילס של המועדון. מאז נדד לגלבוע ב 2008 מנסים ראשיו למלא את האולם בגן נר ועדיין ללא הצלחה האולם עצמו אמור לספק את צרכי הקבוצה רק שיהיה קצת יותר מלא.

ניהול מקצועי ופיננסי: ללא דופי, השילוב בין הבעלים מהגליל, אוחיון, לראש המועצה דני עטר מוצלח ומביא לשקט תעשייתי וקבלת החלטות שעד העונה שעברה הוכיחה את עצמה עם אליפות גמר וחצי גמר תוך 3 שנים.

משאבים כספיים: בתקציב של 6 מיליון שקל הצליחו בגלבוע לגנוב אליפות אחת למכבי, מאז עלה קצת התקציב לכיוון 8 מיליון שקלים, זה מספיק כדי ליצור יחידת גרילה שתוכל אולי לעקוץ את מכבי פעם בכמה שנים , אך כדי ליצור המשכיות ולהשאיר ישראלים וזרים אחרי עונה מוצלחת זה עדיין לא מספק. 

מכבי בזן חיפה

מסורת: חלקית, לירוקים מרוממה יש עבר נטול תארים אך בשנות ה80 נחשבה חיפה לקבוצה בכירה בליגה כשהיא מנפיקה שמות זכורים כ עדי גורדון,דורון שפע,ארי רוזנברג וקורן אמישה. מאז קיבל ג'ף רוזן את הבעלות בעונת 2007/8 העפילה הקבוצה לגמר גביע המדינה ולגמר הפלייאוף ועשתה לצהובים חיים לא קלים בקרב על אליפות הליגה.

קהל ואולם ביתי: מי שנכח בגמר גביע המדינה של עונת 2008/9 ראה את הקופים הירוקים במיטבם,הקהל החיפני שהבסיס שלו הוא בעיקר אוהדי קבוצת הכדורגל נחשב לקהל של הצלחות, ולכן חיפה חייבת לשמור על מקום קבוע בצמרת בכדי שהאוהדים ימלאו את אולם רוממה המחודש שנכון להיום הוא השני בגודלו ובאיכותו אחרי נוקיה.

ניהול מקצועי ופיננסי: הניהול הריכוזי של ג'ף רוזן הוא בעייתי , רבות דובר כבר על הדילוג מעל לצוות המקצועי ולמאמנים בקבלת החלטות ועל החלפות המאמנים התכופות, דווקא השנה נראה שהאמריקני גרינברג עושה עבודה מקצועית ומקבל את הסמכות מהבעלים לפעול. החיבור בין כיסיו העמוקים של רוזן והתמיכה של בז"ן יכולים להוות תשתית כלכלית טובה אם ימשיכו גם בשנים הקרובות

משאבים כספיים: בהיבט הפיננסי תמיכתה של בז"ן בירוקים נחשבת לשלישית בהיקפה אחרי אלקטרה (למכבי) ומגדל (להפועל י"ם). תקציב הקבוצה בעונת העלייה לליגה 2008/9 היה גדול מהיום אך ההנחה היא שרוממה המחודש ירומם גם את צד ה + בחשבון הבנק של החיפנים.

הפועל SP ת"א

מסורת: לסעיף זה צריך להקדיש כתבה נפרדת, היסטורית הפועל היא מועדון הכדורסל השני אחרי מכבי בישראל ורק פשיטת הרגל הניהולית שכמעט מוטטה גם את מועדון הכדורגל פגעה במעמד זה בשנים האחרונות. החזרה של השדים האדומים לליגה צריכה להשיב להם את המעמד הזה בשנים הקרובות.

קהל ואולם ביתי: כמי שנכח בבית מכבי במשחק הפתיחה מול הרצלייה אני יכול להעיד שקם יריב שאולי עולה על הקהל של י"ם וחולון שנחשבים לדומיננטיים שבקהלים עד השנה. אם עיריית ת"א תקיים את הבטחתה לבניית אולם חדש בשנתיים שלוש הקרובות יהיה לו גם בית הולם.

ניהול מקצועי ופיננסי:השקט הניהולי שליווה את הפועל עד כה אמור להימשך, הצוות המקצועי בראשות ארז אדלשטיין והמנהל המקצועי אורי שלף הוא בעל אג'נדה וניסיון ואם האדומים יצליחו לטפח כישרונות ישראלים ולשמר אותם עתידם יראה בהיר.

 משאבים כספיים: כמי שאינה נסמכת על תקציבי עירייה ההסכם עם המפעל הקיבוצי מצרפלס הוא חבל הצלה למועדון, הצלחת פרויקט האוהדים אינה מוטלת בספק אבל הקונפליקט שבין הון לעקרון ימשיך ללוות את הקבוצה שגייסה תקציב מהנמוכים בליגה, זה יכול להספיק לתקיעת יתד אבל לא למאבק על תארים לאורך זמן.

אם לסכם: י"ם צריכה ניהול יציב, חולון צריכה יותר כסף, בגלבוע חייבים למלא את האולם, בחיפה נדרשות הצלחות ומהר, ובהפועל ת"א צריכים להיקלט היטב בליגה ולצפות לאולם החדש. כל קבוצה לחוד עדיין לא תצליח לאיים על הענק הצהוב, השנה י"ם נראית בעל הפוטנציאל הגבוהה ביותר, אבל גרף ההתקדמות בראיה כוללת של 5 הקבוצות הוא חיובי, וכמו תמיד בדאנק , מכך אנחנו שואבים אופטימיות.