דאנק

ביי ביי ג'רזי

אחרי 34 שנים בניו ג'רזי, הנטס מצאה בית חדש בברוקלין. רגע לפני שהעונה מתחילה, כתבנו שי אידגה מנסה להפרד מהקבוצה שגרמה לו להחסיר שעות שינה באופן קבוע משך שתי עונות בעשור הקודם.

בקיץ 1976 התאחדה ליגת ה-NBA עם ליגת ה-ABA שבו שיחקה קבוצת ניו יורק נטס, שנה לאחר מכן החליט בעל הקבוצה ארתור בראון להעביר את הקבוצה לניו ג'רזי. בעשורים הבאים הנטס בעיקר דשדשה בתחתית המזרח והצליחה לעבור את הסיבוב הראשון של הפלייאוף רק פעם אחת, בעונת 1983-4 בה הודחה בחצי גמר המזרח על ידי מילווקי.

בקיץ של עונת 2000 החתימה הקבוצה את כוכב העבר ביירון סקוט לעמדת המאמן, עם נסיון מועט של שנתיים כעוזר המאמן של סקרמנט קינגס. בנוסף, קיבלה הקבוצה את הבחירה הראשונה בדראפט ובחרה בקניון מרטין האתלט. יחד איתו הציגה קבוצה צעירה ושופעת כשרון שכללה, בין היתר, שחקנים כמו סטפן מרבורי, סטיבן ג'קסון וקית ואן הורן. הפרשנים ניבאו גדולות וכך גם הכשלון הדהד כשהנטס סיימו  במקום ה-12 במזרח עם מאזן שלילי של 52-26. האולם היה כמעט ריק, מעמדו של ביירון סקוט התערער וכבר אז התחילו השמועות על מעבר חזרה לניו יורק, הפעם לברוקלין.

בקיץ של עונת 2001 ביצע סקוט את המהלך ששינה לו את הקריירה והביא את הנטס לעונה הגדולה בתולדותיה, כשהחליט להעביר את הסופר סטאר של הקבוצה סטפן מרבורי שהעמיד ממוצעים של 24 נק' ו8 אס' למשחק, בטרייד לפניקס עבור ג'ייסון קיד, שנחשב לשחקן התקפה סולידי ממנו ונכשל בהובלת הפניקס סאנס שהודחה בסיבוב הראשון של פלייאוף המערב. למרות העונה האיומה סקוט המשיך להאמין והשאיר את הסגל כמעט ללא שינוי, פרט להבאתו של הרוקי ריצ'ארד ג'פרסון ושל קיד כאמור.

הניו ג'רזי נטס של עונת 2001-2 לא נראתה כמו קבוצה מנצחת, עם אחד התקציבים הנמוכים בליגה (שכלל משכורת של 15 מיליון דולר לג'ייסון וויליאמס שפרש שנתיים לפני כן) וחמישייה אלמונית וצעירה שכללה את ג'ייסון קיד, קרי קיטלס, קית' ואן הורן, קניון מרטין וטוד מקאלך, לא מהחומרים שבונים קבוצה לאליפות, אף אחד לא האמין שיגיעו לפלייאוף. אבל לג'ייסון קיד היו תוכניות אחרות והנטס דרסו את כל העומד בפניהם, בדרך למקום הראשון במזרח עם מאזן 30-52, וזכייה היסטורית בגמר המזרח, כולל מהפך אדיר ונצחון 2-4 בסדרת הגמר מול בוסטון שכבר הובילה בסדרה 2-1. אך סיפור הסינדרלה שמשך עייני רבים, הסתיים בקול ענות חלושה כשהלייקרס של קובי עשו להם בית ספר בדרך לסוויפ בגמר ה-NBA.

הסגל נשאר יציב גם בעונת 2002-3 כשאת מקומו בחמישייה של ואן הורן תפס ריצ'ארד ג'פרסון. את העונה הנטס סיימו בהצלחה, במקום השני במזרח עם מאזן 33-49. במצב של 2-2 בסיבוב הראשון של הפלייאוף נגד מילווקי, הנטס התפוצצו וניצחו את עשרת המשחקים הבאים שלהם כולל 2 סוויפים מדהימים בחצי הגמר מול בוסטון ובגמר מול דטרויט (שסיימה ראשונה והחזיקה ביתרון הביתיות) ושברו את שיא כל הזמנים בנצחונות רצופים בפלייאוף המזרח. הכל היה מוכן לקראת הגמר מול סן אנטוניו, הנטס הצליחו לגנוב את הביתיות עם נצחון בat&t ולהשוות את הסדרה ל1-1, אבל הנצחון הבא של סן אנטוניו בניו ג'רזי סיים את הסיפור בדרך ל4-2 בסדרה.

בעונות לאחר מכן, הנטס לא הצליחו לעבור את חצי גמר המזרח, ובשנת 2008 הסתיים עידן בנטס עם עזיבת השרידים האחרונים ג'ייסון קיד וריצ'ארד ג'פרסון.

בשנים האחרונות הנטס חזרו לסורם בתחתית המזרח מה שהאיץ את המעבר לברוקלין.

בביקורי האחרון הקיץ בניו ג'רזי ובשיחה שקיימתי עם מספר מקומיים על המעבר לברוקלין, גיליתי כי אותה קבוצה היסטורית עדין זכורה בפי רבים כפספוס הכי גדול בספורט במקומי. "זה פשע שאין לקבוצה הזאת אליפות בארון" סיפר לי אחד מהם. "הקבוצה ההיא היא כל מה שנשאר מניו ג'רזי, לפחות עד שראשי הנטס יחזרו לעוד סיבוב אחד כדי לסגור לנו מעגל".

אז עד הסיבוב הבא, אפשר להתענג על הזכרונות מהטיימלס של ניו ג'רזי 2001-2003: